zo raduŇ

Výňatek z kroniky (zpracoval jednatel Alois Golka):

 

Rok 2009
V tomto roce 38 včelařů spolku, ošetřovalo 391 včelstev, na území Raduně, Vršovic a Podvihova. Za pomocí dotaci všech obcí které poskytly 10.000.-Kč, byly zakoupeny 2.vařáky vosků za 18.ooo.-Kč. Tyto slouží k vyvaření včelích rámku a tak předcházíme včelímu moru, který je dost rozšířen.Také jsme zajistili proškolení mladého člena v Nasavrkách pro opravu vyvíječů a to i pro dalších 17 organizací okresu Opava. Takže, naše přístroje jsou přesné.

20.6.2009 jsme slavnostní oslavou oslavili 50 let založení našeho spolku, který byl založen 18.7.1959 Raduńskými včelaři, ke kterým se později přidal i Podvihov. Přislušný Almanach jsme vytvořili v roce 2004. Na této akci bylo oceněno 15 včelařů, za jejich přínos pro organizaci a společnost. Přítomni byli i starostové obcí a zástupce O.V. ČSV Opava.
Zároveň byla organizace oceněna za nejnižší počet roztočů – za posledních 12 let, kde v celé Z.O. byli jen 3 roztoče. Byla to dobrá práce všech včelařů a aerosolových léčitelů, pověřených organizaci.
Zajistili jsme také zájezd na včelí farmu přítele Kolomého. Tam jsme se zase něco přiučili a mohli si zakoupit včelí úly a pomůcky.
Smutek do srdci nám přineslo úmrtí našeho dlouholetého pokladníka Františka Říčného. Byl dlouholetou oporou celé organizace.
Jako každý rok jsme nezapomínali na propagaci práce včelařů pro společnost.

 

Rok 2010
Tento rok začal zvolením nového výborů, kde pro vážnou nemoc končí předseda Petr Balnar. Nový předseda je Pavel Zajíček, místopředseda Petr Stařičný, jednatel Alois Golka, pokladník Svaťa Rychlý, nákazový referent Josef Škrobánek, kulturní referent Tom Solný.
Včelařů bylo 41 a včelařili z 388 včelstvy.
Zajistili jsme členům velkou výměnu vosku z Včelpa za mezistěny, a tak stále se snažíme nedopustit stárnutí plastů, které by mohlo vést k vypuknutí včelího moru.

19.5.2010 jsme pro 216 dětí zajistili v Raduňské škole přednášku z projekci o včelkách a jejich důležitosti pro přírodu a tím pro lidstvo. Byla dětmi jako vždy srdečně přijmuta, kde vždy následovala velká beseda a ochutnávka medu. A z medem jsme na dětech a možná na budoucích včelařích nešetřili.
Pro členy jsme zajistili zájezd na včelařskou výstavu a zajímavou přednášku.

 

Rok 2011
Včelařů ubylo na 39 a pracovali se 476 včelstvy.
Zaměřili jsme se na provedení monitoringu, k zjištění spádu roztočů. Největšího  nepřítele včeliček. Po zjištění množství spádu jsme se dohodli na přelečení všech včelstev kyselinou mravenčí – Formidolem.
Jsme dobří i v tom, že jsme poslali do Nasavrk dva mladé včelaře do kurzu Prohlížitelé včelstev, kteří budou spolupracovat z veterinou při odhalování případného moru a jiných nemoci.
Také jsme zajistili kvalitní matky pro členy. Aby do budoucna jsme byli více samostatní, objednali jsme inseminovanou matku z odborného chovu a získali př. Toma Solného k rozchování pro příští rok pro všechny členy.

10.9.2011 jsme v Podvihově svolali slavnostní schůzku doplněnou přednáškou. Diskuze a družná beseda o společných včelařských zájmech, byla dlouhá.

Nezapomínáme jako každý rok na jubilea naších členů. I to udržuje naši pohodu a souvisí z naším oslovením – přátelé.

Testování přístrojů k ošetřování včelstev je nutné k správnemu výkonu

Pro Z.O.ČSV poskytuje servis a provádí testování výkonu vyvíječu VAT, proškolený a jmenovaný opravář, přítel Tomáš Solny, Podvihovská 48, 747 70 Komárovské Chaloupky - tomas.solny(@)seznam.cz, mob. 774 920 975.

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode